uniled-logo-loader

Aspekti dobre kancelarijske rasvete

Standardi rasvete i tipične svetiljke namenjene kancelarijskim radnim mestima uglavnom su konzistentne među zemljama. Standardi na nacionalnom nivou često su dobro usklađeni sa glavnim standardima, kao što su globalni „ISO 8995-1 / CIE S 008 / E“, evropski „EN12464-1“

Zakoni koji se odnose na rasvetu uglavnom su usmereni na osiguranje sjetiljke i sigurnosti konstrukcije i energetske efikasnosti, a ne na nivoe rasvete. Standardi rasvete, međutim, postavljaju zajednički temelj za minimalne zahtjeve za dobru vizualnu izvedbu bez previše ograničavanja slobode dizajna. Ipak, mnoga publikacija o standardima također pokrivaju mnoge “najbolje prakse” sa praktičnim primerima koji pomažu da se zadovolje i prevaziđu zahtevi na ljudskiji način. Praćenje principa ovih najboljih praksi može imati veoma pozitivan uticaj na stvaranje prijatnije atmosfere i bolje osvetljenje za ljude; ali nažalost, nisu svi kancelarijski projekti obrađeni sa tim nivoom ambicije.

PROSTOR

Zajednička ideologija koja stoji iza svih standarda je da se osigura vidljivost zadatka postavljanjem minimalnih nivoa osvetljenosti i ujednačenosti za različite zadatke kao što su smanjenje odsjaja i dovoljno ambijentalno osvetljenje. Preporučuje se da prikaz boja bude ne manji od 80. Osim toga, sjene, CCT i integracija dnevne svjetlosti su također obuhvaćene preporukama, ali su rijetko ograničene.

Tipični minimalni nivoi osvetljenosti u zonama zadataka kreću se od 300 lx do 1000 lx sa 500 lx, što je globalna norma, dok mnoge studije ukazuju da su najpoželjniji nivoi osvetljenja za kancelarijski rad od 800 lx do 1000 lx; dodavanje više ne izgleda da ima pozitivan efekat, ali takođe zavisi od nivoa ambijentalnog osvetljenja na koji je radnik navikao. Ako je okruženje svijetlo, područje zadatka treba biti osvijetljeno čak i svjetlije, jer se oči prilagođavaju većoj svjetlosti. Prihvatljivo je spustiti nivoe osvetljenja na 1/3 ili 2/3 područja zadatka u neposrednim okruženjima; pozadine mogu biti još niže, sve do 50 lx. Preporučuje se određeni kontrast u kancelariji, jer prostor čini vizuelno zanimljivijim, a standardi to dozvoljavaju ako su područja zadataka dobro osvijetljena.

Ambijentalno osvetljenje se obično kontroliše sa nivoima osvetljenosti na zidovima i plafonima. Pravilo palca je da ima najmanje odnos 1: 3: 10 između stropa, pozadine (zidova) i područja zadatka. Ako oblast zadatka ima 500 lx, zidovi treba da imaju prosek od 150 lx, a strop mora imati najmanje 50 lx. Minimalna vrednost osvetljenosti zidova je obično 30 cd / m2. Kada je u pitanju najbolja praksa i preporuke, plafoni i zidovi treba da imaju mnogo veće nivoe osvetljenosti od minimalnih zahteva u standardima. Tu je dizajner svjetla mantra „osvijetliti zidove, a ne pod“, au uredskoj rasvjeti zajednička zamka čini se da ne osvjetljava dovoljno zidova i plafona. Opet, prelazak preko vrha možda nije idealan, ali imati isto, ili bar polovinu svetline kao oblast zadatka, stvara prirodniju ambijentalnu svetlost, koja je psihološki bolja. Ovo je posebno važno ako vaša kancelarija nije okupana dnevnim svetlom iz više pravaca. Što su vaši zidovi i stropovi ujednačeniji, to će biti ugodnije i manje ometajuće, osim ako namerno ne planirate umetnički učinak. Koristeći zidnu podlošku i up-light optiku poboljšat ćete uniformnost kada se postavljanje svetiljki ne uspe.

Autor: Milos Jancic

Kategorija: Novosti iz LED sveta